Opinió

Ciutat per a hotels

Els veïns del centre de Barcelona estem més que farts dels milers i milers de turistes que envaeixen el nostre barri tot l'any, espantats dels carteristes i dels petits lladres que els segueixen arreu; no resulten precisament la millor companyia quan entres en una botiga o simplement estàs al carrer.

Als veïns, tants turistes ens semblen massa i estem cansats que el nostre barri, de serveis, però residencial, s'estigui convertint en un conglomerat de botigues de menjar escombraria, souvenirs i coses per l'estil, mentre els comerços de tota la vida desapareixen per no tornar. A més, no només els habitants del barri sinó tots els ciutadans d'aquesta ciutat, som els que acabem pagant en última instància l'enorme despesa extra en seguretat, neteja, informació i atenció que necessita el contingent de visitants, cada any més gran, mentre els hotelers es neguen a pagar cap cànon o impostos extres per pagar aquestes despeses, com existeix en altres ciutats, i els polítics de la ciutat els ho consenten, fent-los el joc.