Societat

L'Ideco de l'Horta Sud atorga el Premi Quico Moret als fundadors de Coinser

Es tracta de reconèixer l'embrió del cooperativisme modern en la comarca

L'Institut d'Estudis Comarcals (Ideco) de l'Horta Sud atorgarà enguany el VIIé Premi Quico Moret de la Concòrdia als fundadors de Coinser, gestora de la Cooperativa de Vivendes Populars creada a Beniparrell que fou l'embrió, allà pels anys 70 i 80 del segle XX, de cooperatives i iniciatives cíviques de gran transcendència per a la comarca.

El lliurament del premi tindrà lloc el proper dia 9 de maig a Beniparrell en el transcurs del tradicional Sopar Comarcal de l'Horta Sud, una de les activitats més especials que organitza l'Ideco.

En el mateix l'acte es presentarà el llibre “Mestres de la República”, de Wilson Ferrús, que és fruit del XIXé Premi d'Investigació de l'Horta Sud convocat per l'Ideco.

La Cooperativa Industrial de Serveis (Coinser) tingué un destacadíssim paper en la formació del cooperativisme modern valencià. El seu objectiu era assolir la justícia social a través del cooperativisme.

El nucli fundador de Coinser, creada a Beniparrell en 1968, el formaven Vicent Diego, Manolo S. Jardí, Lluïsa Lozano i Javier Alfonso de Catarroja; Josep Maria Soriano Bessó, Manolo Marco i Lluís Valero d'Alaquàs; Francesc Pons Alcoy i Toni Nácher de Beniparrell, Vicent Ferrer de Quartell; Joan Ramón Peris de Bonrepós, Manolo Ferrer de Meliana, Jaume Castells de Benissa, Arturo Vàzquez de Torrent; Lluís Martinez de Silla, Maria Amèlia Vilanova, , Norbert Moreno de Massanassa, Manolo Alba de Picanya, Pepe Tamarit d'Albuixec, Paco Olmos de Quart de Poblet i Vicent Martí de Xirivella.

Tots ells pertanyen a una generació excepcional de valencians que propicià un floriment extraordinari del cooperativisme fora del seu tradicional àmbit agrari. Una generació per als qui conceptes com prosperitat econòmica, autogestió o reinversió de beneficis en el propi medi, no eren pura ideologia, sinó experiència d'economia social viscuda en en comunitat.

Coinser fou l'embrió, allà pels anys 70 i 80 del segle XX, de cooperatives i iniciatives cíviques que vertebraren la comarca. Entre altres, la creació de les cooperatives Escola Professional Agrícola l'Horta, CONSUM, Caixa Popular, Florida Centre de Formació i la Nostra Escola Comarcal. Cooperatives que foren editores de premsa especialitzada, com ara les revistes Consum (CONSUM) Agricultura Jove (Escola Agrícola l'Horta), El Full (Nostra Escola Comarcal), Gargot, La Cassola i Vida Cooperativa (Florida Centre de Formació).

Així mateix, en l'àmbit cívic i cultural, els membres de Coinser impulsaren o estigueren al front de la revista L'Horta (1978-1981) i el setmanari Set Dies de la Comarca (1983-1985), alhora que promogueren la comarcalització de la Caixa d'Estalvis de Torrent i la posada en marxa de l'Ideco de l'Horta Sud.

L'Ideco se sent hereu de la labor desenvolupada pels membres de Coinser en pro de la vertebració social, cultural, educativa i econòmica de la comarca.

El Premi Quico Moret de l'Ideco reconeix persones i institucions que s'han distingit pel seu treball de vertebració social, econòmica i cultural de l'Horta Sud. En anteriors convocatòries han rebut aquest guardó Josep Ferrís March, la Nostra Escola Comarcal, Enric Juan Redal, Florida Centre de Formació, Albert Taberner i les associacions de la Vela Llatina de l'Albufera de Catarroja i Silla.Identificar-me. Si ja sou usuari verificat, us heu d'identificar. Vull ser usuari verificat. Per escriure un comentari cal ser usuari verificat.
Nota: Per aportar comentaris al web és indispensable ser usuari verificat i acceptar les Normes de Participació.

Sanitat registra 4.088 nous positius per Covid-19 a Espanya i 28.500 morts, un més que dimecres

Madrid

El TSJC rebutja adoptar mesures cautelars contra el tancament de l’interior de bars i restaurants a Lleida i el Baix Segre

Lleida

Salut confirma 16 brots actius de covid-19 amb 134 casos al Camp de Tarragona

Tarragona

Cues a Sabadell en el primer dia de proves massives per frenar l’escalada de contagis de covid-19 a la ciutat

Sabadell
El Temps
Servei Meteorològic de Catalunya

Temperatura en ascens

Barcelona

Un detingut a Manresa per abusar sexualment de vuit dones en un mes

Manresa

Guàrdia Urbana posa 190 denúncies per ‘botellón’ a les platges de Barcelona en una setmana

Barcelona

Consulta les notes de tall d’accés a la universitat 2020

Barcelona

El risc de rebrot puja per segon dia consecutiu

Barcelona